Produkt - „Na zakázku“


 

Doprava zdarma

Pro privátní zákazníky (B2C) při objednávce nad 1.000 Kč s DPH

Pro firemní zákazníky (B2B) při objednávce nad 1.500 Kč bez DPH

Téma: LED žárovky

Jak správně vybrat žárovku

Výběr správné LED žárovky je velmi jednoduchý. Stačí Vám pouze zvolit si správnou patici, odpovídající výkon a teplotu bílé barvy (zda teple nebo studeně bílá barva světla).

Patice označuje závit neboli konec žárovky, který se zašroubovává či zasouvá do objímky svítidla. Na klasické žárovce, kterou se chystáte nahradit naší moderní a úspornou LED žárovkou, bývá název patice zpravidla uveden (E27, E14, GU 5,3, GU10, G4, G9). Číslo v názvu patice značí vnější průměr patice v milimetrech. Někdy je paticí označeno také svítidlo.

Odpovídající výkon LED žárovky určíte podle výkonu původní klasické žárovky (nejčastěji 40 W, 60 W, 100 W apod.). U současných LED žárovek o nesrovnatelně vyšších účinnostech již nemá smysl řídit se pouze wattáží, mnohem důležitější je hodnota světelného toku, který jediný vypovídá o množství vyzařovaného světla.

Abychom se dokázali při výběru LED žárovky snadno zorientovat, byla na základě nařízení evropské komise zavedena převodní tabulka mezi watty klasické vláknové žárovky a světelným tokem v lumenech u LED žárovky. Pomocí této tabulky jsme označili všechny naše LED žárovky odpovídající náhradou, abychom Vám tím výběr co nejvíce zjednodušili.

Teplotu bílé barvy, tedy jakým odstínem bílé barvy bude žárovka svítit, si můžete zvolit podle zamýšleného použití. Teplota bílé (resp. náhradní teplota chromatičnosti) je celočíselný údaj v kelvinech, díky němuž dokážeme jednoznačně popsat barevný odstín bílé barvy:

  • odstíny s teplotou kolem 2700 K pak souhrnně označujeme jako teple bílé (nejvíce podobné vláknové žárovce)
  • odstíny s teplotou kolem 4000 K nazýváme neutrálně bílé (nejvíce podobné dennímu světlu)
  • odstíny s teplotou kolem 6000 K nazýváme studeně bílé (vnímáme nádech do modra)

Při výběru konkrétní teploty barvy se můžete řídit obecnými doporučeními, ale také vlastním vkusem, zamýšleným efektem apod.

Teple bílá se obecně používá v domácnostech, interiérech, restauracích, hotelech apod. Její příjemně nažloutlý tón navozuje uklidňující pohodovou atmosféru, na kterou jsme zvyklí z osvětlení klasickými žárovkami, případně svíčkami. Doporučujeme tedy tuto barvu světla do ložnic a všech dalších místností, kde se budete chystat ke spánku, relaxovat apod.

Neutrálně bílá barva světla se nejčastěji používá na pracovištích, ve veřejných prostorách, na chodbách, sportovištích apod. Neutrálně nebo také přirozeně bílá barva je nejvíce podobná barvě denního světla.

Studeně bílá barva světla se stejně jako neutrálně bílá používá nejčastěji na pracovištích, ve veřejných prostorách apod. Na první pohled působí světlo chladnějším dojmem, až jako bílá s nádechem do modra.

Ve srovnání s teple bílou barvou obsahují neutrálně a studeně bílé odstíny vyšší podíl modrého světla. Existují studie, které potvrdily vliv této složky světelného spektra na lidský organismus. Dle současných poznatků pomáhá tato složka potlačovat hormon, který se v lidském těle začíná přirozeně vytvářet při soumraku a pomáhá nám mj. usnout. Světlo s vyšším podílem modré složky tak působí přímo na náš organismus obrazně řečeno jako aktivátor bdělosti.

Z výše uvedené vlastnosti tedy plyne typické použití studenějších odstínů bílé – jsou to zejména pracoviště, sportoviště, nebo s velkou výhodou také osvětlení komunikací apod. Nedoporučuje se naopak umístění těchto barevných odstínů do ložnic a odpočíváren.